O nás

HISTORIE

      Počátky organizovaného volejbalu na Českokrumlovsku spadají do poloviny 30. let minulého století. V období 40. – 80. let se hrál v Českém Krumlově volejbal na velmi slušné krajské úrovni, avšak nikdy nepronikl do soutěží republikových. Mezníkem kvalitativních změn se stal rok 1982, kdy začaly vyvíjet svou činnost volejbalové sportovní třídy při ZŠ Za Nádražím, zaměřené na dívčí volejbal. Už v polovině 80. let pronikl českokrumlovský volejbal do nejvyšších republikových soutěží mládeže a v 90. letech i do soutěží dospělých. V sezóně 1998 – 1999 hrálo, vedle nejvyšší republikové soutěže mladších dorostenek, národní ligu jak družstvo žen, tak družstvo mužů. Tato sezóna byla sice sportovně jednou z nejúspěšnějších v historii klubu, avšak ekonomicky jej značně vyčerpala. Na základě těchto  zkušeností bylo vedením klubu přijato rozhodnutí soustředit se převážně na výchovu volejbalové mládeže.

      Počátkem 90. let pronikly českokrumlovské odchovankyně i do reprezentačních výběrů ČSFR a později ČR.

Vskutku historickou událostí v dějinách klubu se v roce 2001 stala účast družstva žákyň na Olympijských hrách mládeže v kanadském Hamiltonu a zisk stříbrné medaile.

      Na základě výborné práce s mládeží bylo od 1. 9. 2000 Českým volejbalovým svazem zřízeno v Č. Krumlově Tréninkové centrum mládeže. Jedno z deseti center v ČR a jediné dívčí v jihočeském regionu podporované ČVS.

      Od roku 2002 se otevřely sportovní třídy, tvořené nejen z dívek, ale i chlapců.

       Od roku 2010 je klub zařazen do systému SPS (sportovní střediska mládeže) a jeho práce s mládeží byla vyhodnocena jako 5. nejúspěšnější v ČR za poslední čtyři roky.

CÍL KLUBU

      Základním cílem klubu je vyhledávat talenty v 

Č. Krumlově i v celém jihočeském regionu a vytvářet jim podmínky pro další sportovní růst. K dosažení tohoto cíle musí VSK vedle úspěšného fungování sportovního centra mládeže při ZŠ aktivně zajišťovat i výběr a celoroční činnost předkadetské reprezentace, včetně účasti na Memoriálu M. Kafky a R. Myslíka (republikové finále krajských reprezentací). Nejtalentovanější hráče a hráčky pak připravovat tak, aby obstáli v republikové konkurenci a stali se z nich reprezentanti ČR.

K dosažení tohoto cíle musí VSK společně se svými partnery vytvářet organizační, kádrové a hlavně pak ekonomické podmínky pro úspěšné fungování SPS. To má vazbu na Gymnázium a ostatní střední školy v Č. Krumlově (SZŠ a SOU, SUPŠ). Pro přespolní členy TCM jsou vytvořeny i ubytovací kapacity přímo v budově Gymnázia.

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY DÍVEK

  • V krajskému přeboru patřily žákyně v mládežnickém volejbale v 90. letech po dobu 10 let k absolutní špičce. Výsledek této práce byl završen postupem do nejvyšších soutěží.
  • Na přeboru ČR obsadili  7. místo
  • V Českokrumlovské minivolejbalové sérii obsadily několikrát  1. místo
  • Nejvyšší soutěže: extraliga kadetek a juniorek
  • Nejúspěšnější hráčky – Andrea Sládková, Hana Vobrová, Eva Šimáková, Táňa Vaclíková, Marika Pupakisová, Veronika Vlásková, Zuzana Janová, Zuzana Marková, Eva Weisová
  • Minulí a současní trenéři – Jan Vobr, Jana Beerová, Dalibor Carda, Romana Jedličková, Jana Součková, Břetislav Kalendovský, Petr Knížek, Jiří Roubín, Jan Vondrouš, Milan Bárta, Alena Jůzková, Iva Hermannová, Irena Jakobová, Pavel Salon, Pavel Podruh, Zdeněk Přívratský , Jan Vopat, Pavol Sebéni, Věra Brožová, Radim Novotný, Lenka Fialová, Zdeněk Boček.

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY CHLAPCŮ

  • 8. místo v 1. lize juniorů
  • 10. místo na přeboru ČR
  • Ve srovnávací soutěži základních škol s rozšířenou výukou volejbalu postoupili 4x do republikového finále (1x – 3. místo, 3x  – 5. místo)
  • Krajský přebor 1x vyhráli
  • Nejvyšší soutěže:  1. liga juniorů
  • Minulí a současní trenéři: Oldřich Záhoř, Jan Berný, Petr Šulista, Zdeněk Boček, Miroslav Plichta.
  • Nejúspěšnější hráči: Marek Beer, Petr Šulista ml., Antonín Bédi, František Adler.

ČESKOKRUMLOVSKÝ VOLEJBAL

HISTORIE

V roce 1982 vznikly volejbalové sportovní třídy při ZŠ Za Nádražím v Českém Krumlově, zaměřené na dívčí volejbal.

Už v polovině 80. let se dostal českokrumlovský volejbal do nejvyšších republikových soutěží mládeže a v 90. letech i do soutěží dospělých.

Počátkem 90. let pronikly českokrumlovské odchovankyně i do reprezentačních výběrů ČSFR a později ČR.

V sezóně 1998 – 1999 hrálo, vedle nejvyšší republikové soutěže mladších dorostenek, národní ligu jak družstvo žen, tak družstvo mužů. Byla sezónou nejúspěšnější.

Nejznámější a nejpopulárnější členkou VSK Č. Krumlov je bývalá mnohonásobná reprezentační nahrávačka Romana Jedličková-Kumpochová, která se kromě šestkového volejbalu věnuje i beach volejbalu.

Na základě výborné práce s mládeží bylo od 1. 9. 2000 Českým volejbalovým svazem zřízeno v Č. Krumlově Tréninkové centrum mládeže.

Historickou událostí v dějinách klubu se v roce 2001 stala účast družstva žákyň na Olympijských hrách mládeže v kanadském Hamiltonu a zisk stříbrné medaile.

Od roku 2002 se pod vedením Oldřicha Záhoře otevřely sportovní třídy, tvořené nejen z dívek, ale i chlapců.

 Od roku 2010 je klub zařazen do systému SPS (sportovní střediska mládeže) a jeho práce s mládeží byla vyhodnocena jako 5. nejúspěšnější v ČR za poslední čtyři roky.

Největší podíl na rozvoji a fungování českokrumlovského volejbalu patří Janu Vobrovi a Daliboru Cardovi.

První volejbalové soustředění v srpnu 1983 ve Frymburku.

Vedoucími a trenéry byli Jan Vobr a Jana Havelková.

Náplní soustředění byly tréninky, testy, míčové hry, turistika i táborák.

Družstvo tvořily: Andrea Adamcová, Jana Bělecká, Saša Bláhová, Soňa Dobiášová, Radka Frčková, Lída Gallistlová, Dagmar Jakešová, Eva Jalovecká, Veronika Jílková, Ivana Kalkušová, Ingrid Kamlachová, Magda Kohoutová, Eva Kollmannová, Šárka Koubová, Pavla Kuchařová, Iveta Maliková, Michaela Pešková, Kateřina Slavíková, Eva Vlčková, Jana Vlčková.

Tehdejší době odpovídá, že činnost musela být pod hlavičkou Pionýrské organizace. Kromě volejbalu se tedy také musely vymýšlet a plnit závazky, musely se plnit podmínky Výchovného systému, Odznak zdatnosti, chodilo se na brigády a na další pionýrské akce. Již v té době byly ovšem udržovány i sportovní kontakty s partnery z Německého Sonnebergu.

Soustředění Frymburk 1984, vedoucí Jana Havelková, Jan Vobr, Jana Součková.


nejmladší, starší a nejstarší družstvo

V roce 1985 proběhlo soustředění ve sportovním areálu v Nové Bystřici pod vedením Zdeňka Přívratského, Jany Součkové, Jana Vobra a Dalibora Cardy. Ve školním roce přibyl jako trenér ještě Břetislav Kalendovský, později i Pavel Podruh.

Zimní prázdniny 1985 – Přerov – 5. místo v republice.



Pátou třídou to začalo a zlatou medailí to končí

Na konci čtvrté třídy jsme plnily volejbalové testy. Úspěšně je z nás splnilo dvacet. V září nás zařadili do třídy 5.B a “béčko” se s námi táhlo až do deváté třídy. Naše tréninková náplň byla tehdy celkem jednoduchá. Soustředily jsme se převážně na fyzickou kondici, i když s míčem jsme uměly už také dobře zacházet. Uprostřed roku jsme začaly pinkat. Od té chvíle se většina z nás rozhodla, že volejbalu zasvětí celý život. Prokousaly jsme se mnoha úskalími až k prvnímu turnaji, tenkrát jsme byly hrozně nadšené, protože jsme poprvé oblékly dresy. Náš první turnaj se konal 16.3.1995 v Českém Krumlově. Chodily jsme právě do šesté třídy.
Potom přišel 5.4.1995 velký úspěch na Velikonočním turnaji ve Znojmě. V silné konkurenci deseti družstev z Čech, Moravy a Slovenska jsme v souboji o třetí místo zdolaly Malacky 2:0. 7.1.1996 jsme se chystaly na turnaj do belgického města Oud-Turnhout, kde následoval další velký úspěch. V turnaji hrálo deset družstev. My jsme se do finále probojovaly bez porážky. O první místo nás připravilo družstvo Antonius Kärcher Herentals po tvrdém boji 2:0, po setech 15:9, 15:13. Celkově jsme obsadily velmi pěkné druhé místo.
Stále populárnějším se stával minivolejbal, ve kterém jsme měly obsazení tří družstev. I zde jsme ukázaly, co nás trenér naučil a na turnaji 20.4.1996 v Českém Krumlově jsme skončily na 1.,2. a 4. místě. Na podzim 2.11.1996 se u nás v Českém Krumlově konal mezinárodní turnaj. Pozvání přijala družstva z Horních Rakous, Belgie, Slovinska, Českých Budějovic a Jihlavy. Z osmi celků náš tým obsadil 3. místo. Zlato vybojovaly hráčky Vltavy České Budějovice. Potom následovalo několik menších turnajů, ve kterých jsme se držely na předních místech. V soutěži “Pohár tří krajů” jsme po několika kolech vedly. Na finále 10.5. v Českých Budějovicích jsme získaly druhé místo.
Po odchodu některých děvčat nás zůstalo čtrnáct a celou další sezónu jsme makaly v Krajském přeboru, kde jsme nakonec zvítězily. Dostaly jsme se na finále do Hradce Králové, které se konalo ve dnech 8.-10.5.1998. Vítězství nám totiž uteklo o směšné tři body. Ve skupině o 5.-8. místo jsme skončily sedmé z celé České republiky.

Náš největší úspěch následoval o deset dní později. 19.5.1998 ve 24 hodin jsme byly připraveny na cestu do belgického města Zoersel. Po cestě jsme měly velké potíže s autem, ale i tak jsme do Zoerselu dorazily vpořádku. Že jsme skvělá parta a že se umíme podržet, se ukázalo, když jsme se mezi dvanácti družstvy dokázaly prokousat bez porážky až do finálového zápasu o první místo. Ve finále jsme se utkaly s čerstvým mistrem Belgie A.I.F Thimester. Tyto dva sety byly největší bitvou naší dosavadní kariéry. Za přispění domácích fanoušků jsme mistry porazily. Naše zlaté medaile byly krásným zakončením našeho působení na Základní škole Za Nádražím.


stojící zleva – Iva Brčáková, Pavla Bartoňová, Marika Pupakisová, trenér Zdeněk Přívratský, Jitka Guttwirthová, Adéla Taláková, Václava Mileševičová
sedící zleva – Veronika Vávrová, Kateřina Lovčíková, Zuzana Poláčková, Marie Hronková, Hana Přívratská, Petra Břicháčková,
zleva leží – Michaela Adlerová, Alena Brožová.


červen 2000
Naše družstvo se skládá z mnoha hráček, 4 hlavní hráčky z 8.C jsou Klára Grabcová, Dana Klabouchová, Eva Kalkušová a Lucie Černá. Dále jsou tam hráčky ze 7.tříd, ze 7.B to jsou: Lenka Grycová, Veronika Machová, Petra Dušáková, Iveta Závodská, Pavlína Svojšová, Zuzana Horváthová a Vlaďka Podaná. Ze 7.C Klára Vašková, Pavlína Svobodová, Veronika Marková, Markéta Kotková, Romana Bédiová a Darina Růžičková.

Základní sestavu ale netvoří všechny tyto dívky, tvoří jí jenom ty hodně dobré. Na vícedenní turnaje jezdilo 12 dívek a ty jsou: Klára G., Dana, Eva, Lucie, Lenka, Klára V., Pavlína Svobodová, Petra, Markéta, Veronika, Romana a Vlaďka. A tyto dívky jezdily pouze na jeden zápas, který byl poblíž našeho kraje: Eva, Klára G., Lucie, Pavlína Svob., Lenka, Klára V., Verča a Romana. A samozřejmě nikde nechyběli trenéři Jana Beerová, Jan Vopat a Jan Vobr.


V září 2001 se naše volejbalistky s doprovodem zúčastnily zájezdu do kanadského Hamiltonu, kde reprezentovaly na turnaji Českou republiku mezi 32 státy z celého světa a z 57 měst. Naše děvčata skončila na druhém místě za slovenskou Bratislavou a domů vezla stříbrné medaile.


Jako každoročně, i na konci prázdnin v roce 2001, odjížděla na své soustředění, tentokrát do Brloha. Pokud to počasí dovolí, jedou děvčata tam i zpátky na kolech. Tentokrát to byla díky počasí cesta opravdu dobrodružná.


Boček, Vopat, 6.C – 2001-02


starší žákyně